Számformátumok

Számformátumok

Begépeltük az adatokat, kiszámoltuk az értékeket, a következő lépés a formázás. Az áttekinthetőséget tovább javíthatjuk a számok megjelenítésének megváltoztatásával. A leggyakrabban használt számformátum a forint és a százalék.
Pénznem és százalék
A Kezdőlap menüszalag /Szám csoportjában találjuka Pénznem és a Százalék gombokat:
1. Arra a cellára állok, amelyet szeretném alakítani.
2. Megnyomom a Pénznem, vagy a Százalék eszközgombot.
3. A forint formátum két tizedes hellyel bővíti a számokat, ha erre nincs szükségem, a Tizedeshelyek csökkentése nyomógombbal--tudom levenni. A Százalék formátum egész számra kerekít, pontos eredményt a Tizedeshelyek növelése nyomógombbal--kaphatok.

Egyéni számformátumok

Az egyéni számformátumok beállításához a Kezdőlap menüszalag /Number csoportjában a Számformátum gombot legördítve kell a
További számformátumok...-ra kattintanunk. Azon belül a Szám fülre van szükségünk.
A számformátumok kategóriák szerint vannak csoportosítva:
Általános:      Ez az alapbeállítás, ilyenkor a számok pontosan ugyanúgy
jelennek meg a képernyőn, ahogy begépeltük a cellába.
Szám:Itt beállíthatjuk a tizedesjegyek számát, azt, hogy kívánjuk -e a számokat három számjegyenként elválasztani (ezres csoportosítás), valamint azt, hogy a negatív számok előjellel, piros színnel vagy mindkettővel legyenek jelölve.
Dátum, Idő :     Mindkét kategóriánál egy- egy felsorolást láthatunk a különböző típusú megjelenítési lehetőségekkel, ezek közül kell választani.
Százalék :A szám után egy százalékjelet ír és megszorozza a számot százzal. Az a számok beírásánál fontos. Ha azt akarjuk, hogy 25 % jelenjen meg, 0,25-t kell beírni.
Egyéni: Itt tudunk a számformátum-kódok segítségével olyan egyéni számformákat beállítani, amelyek nem szerepelnek a fenti kategóriákban.
Néhány példa az egyéni beállításnál használható formátumra:
Ezt írtuk be Ezt a formátumkódot alkalmaztuk Ez jelenik meg
12345678,9062 # ##0 12 345 678
12345678,9062 0,00 12345678,91
1,5 000,00 001,50
12 0,0% 1200%
1234 # ##0” db” 1 234 db
Dátum
A számformátumokon belül külön kategória a dátumok formázása. A táblázatkezelő magába foglal egy öröknaptárt, amely 1900.01.01-
től ismeri a dátumokat, valamint a pontos időt. Ezért ha ez évi dátumot használunk, a beírásnál lehagyhatjuk az évet -pl.: 2002-2-24 helyett 2 -24. Az Excel többféle dátum formátumot használ, amelyet a Formátum menü Cellák parancsával állíthatunk be a Szám panelon. Az év-hónap-nap elválasztására a pont (.), a gondolatjel (-) és a perjel (/) szolgálhat. Gyakori hibaforrás, ha a tizedes számokat vessző helyett ponttal akarjuk elválasztani. Az Excel ilyenkor dátumokat ír. A dátumokhoz is készíthetünk egyéni számformátumokat, hasonlóan, mint a számoknál. A következő táblázat a dátumokhoz használható kódokat tartalmazza és annak hatásukata dátumok megjelenésére:
Formátumkód Mi jelenik meg Eredmény
dátum pl. 2013.7.16
éééé évek négy számjeggyel 2013
éé évek évszázad nélkül 02
h hónapok számmal, vezető nulla nélkül 7
hh hónapok számmal, vezető nullával 07
hhh hónapok rövidített névvel Júl
hhhh hónapok teljes névvel július
n napok számmal, vezető nulla nélkül 16
nn napok számmal, vezető nullával 16
nnn napok rövidített névvel CS
nnnn napok teljes névvel csütörtök

 

 

Dátumformázási szokások

Kapcsolat